Św. Jana 12,
88-170 Pakość

52 35 18 345
okitpakosc@wp.pl

30 września br. rozpoczęly się ćwiczenia dla osób zakwalifikowanych do ,,Programu zapobiegania upadkom 60+”.

Zajęcia odbywają się wg następującego harmonogramu:

  • poniedzialek – godz. 9.00
  • środa - godz.18.30
  • piątek - godz.17.30

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy WSG w Bydgoszczy, filia Pakość rozpoczęli kolejny rok interesujących wykładów, ciekawych inicjatyw oraz koleżeńskich spotkań. 30 września br. w Ośrodku Kultury i Turystyki w Pakości odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego 2019/20.

Po uroczystym ,,Gaudeamus...” w imieniu zaproszonych gości głos zabrał z-ca Burmistrza Pakości Szymon Łepski, który wraz z życzeniami przekazał informacje o podejmowanych w naszej gminie działaniach na rzecz seniorów. Prezydent WSG w Bydgoszczy Krzysztof Sikora oraz dziekan UTW przy WSG w Bydgoszczy Cezary Kościelak wręczyli indeksy słuchaczkom, które w tym roku rozpoczęły przygodę z UTW. Wszyscy słuchacze otrzymali nowe wydanie Głosu Seniora. Miłą niespodzianką był program artystyczny zaprezentowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości.

Wykład inauguracyjny: ,, 30 lat idei Uniwersytetu Przedsiębiorczości” wygłosił prezydent WSG w Bydgoszczy Krzysztof Sikora.

Dziękujemy gościom za miłe słowa i życzenia oraz słuchaczom, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie uroczystości. Szczególne podziękowania dla uczniów i nauczycielek p. Magdaleny Tchurl oraz p. Magdaleny Pejka za program atystyczny, który uświetnił naszą uroczystość.

Wszystkim słuchaczom w nowym roku akademickim życzymy dobrego zdrowia, radości i zadowolenia w życiu osobistym. Spełniajcie swoje marzenia, rozwijajcie zainteresowania i realizujcie pasje. ,,Spotykajmy się, dopóki jeszcze można...”

11 września br. rozpoczęły się warsztaty dla seniorów, w ramach projektu ,,Aktywny Senior”. Zajęcia odbywają się wg następującego harmonogramu:

  • warsztaty taneczno – muzyczne środa, godz. 9.30
  • warsztaty emisji głosu czwartek, godz. 13.30
  • warsztaty teatralne piątek, godz. 10.30

17 września br., godz.10.00 w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli Fundacji Ekspert-Kujawy w Inowrocławiu – spotkanie ,,Aktywny i zdrowy Senior”

23 września br., godz.15.00 - badania lekarskie osób zgłoszonych do ,, Programu zapobiegania upadkom 60+”

30 września br., godz.16.00 - inauguracja nowego roku akademickiego 2019 - 2020

Kończy się upalne, słoneczne lato więc staramy się wykorzystać każdy pogodny dzień.

11 września zaprosiliśmy naszych przyjaciół – seniorów i wspólnie spotkaliśmy się nad jeziorem w Jankowie. Pogoda dopisała, idealny dzień na grilowanie i aktywny wypoczynek na łonie natury. Była okazja do koleżeńskich rozmów, spacerów po plaży i zabaw rekreacyjnych z ziemniakiem w tle. Bawiliśmy się świetnie. Szkoda, że lato się kończy. Żegnamy je słowami piosenki:

,,Żegnaj lato na rok, stoi jesień za mgłą,
czekamy wszyscy tu, pamiętaj, żeby wrócić znów.
Żegnaj, lato na rok, stoi jesień za mgłą,
czekamy wszyscy tu, pamiętaj nas i wracaj znów.. .”

W ramach projektu pn. "Pogodna jesień życia na Kujawach i Pomorzu - projekt rozwoju pomocy środowiskowej dla seniorów" realizowanego w partnerstwie przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu wraz z Kujawsko-Pomorskim Oddziałem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża, finansowego w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, został uruchomiony portal dedykowany seniorom i ich opiekunom.

Na portalu można znaleźć interesujące informacje ze świata kultury, sportu, edukacji i działań na rzecz osób starszych. Ponadto uruchomiona została mapa infrastruktury pomocowej z danymi teleadresowymi instytucji m.in. pomocy społecznej i zdrowia oraz wyszukiwarka form wsparcia, gdzie w przystępny sposób można dowiedzieć się, jaka jest ścieżka postępowania w przypadku różnych sytuacji losowych, które spotykają seniorów i ich opiekunów (np. potrzeba umieszczenia w placówce całodobowej, środowiskowej, skorzystanie ze świadczeń pomocy społecznej itp.).

Portal dostępny jest pod adresem http://infosenior.rops.torun.pl/

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z informacjami znajdującymi się na stronie.

Gmina Pakość wspólnie z Samorządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego i 22 innymi samorządami uczestniczy w „Programie zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko - pomorskim”. Uczestnikami projektu mogą być osoby po 60 roku życia. Górna granica wieku nie jest ograniczona.

Programy treningowe ukierunkowane są na poprawę : sprawności krążeniowo-oddechowej, siły i wytrzymałości mięśniowej, gibkości i równowagi. Przed rozpoczęciem zajęć przeprowadzane będą badania kwalifikacyjne obejmujące badania lekarskie oraz ocenę sprawności fizycznej uczestników i ankieta dotycząca samooceny stanu zdrowia i zadowolenia z życia. Trening fizyczny poprowadzą przeszkoleni trenerzy. W ramach Programu organizowane będą szkolenia edukacyjne dla uczestników projektu, których celem jest przekazanie informacji odnośnie zdrowego stylu życia, prewencji upadków i związanych z nimi urazów. Program nie ma charakteru ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Zachęcamy seniorów do skorzystania z Programu i poprawienia swojej kondycji poprzez cztery rodzaje ćwiczeń: ćwiczenia wydolnościowe, siły mięśniowej, równowagi i rozciągające.
Z terenu gminy Pakość w Programie może uczestniczyć 20 seniorów. Zapisy chętnych będą prowadzone od miesiąca lipca 2019 r. w Urzędzie Miejskim w Pakości, na spotkaniach Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Związku Rencistów i Emerytów.

Uwaga sluchacze UTW !

Zgłoszenia do Programu przyjmuje kol. Mirosława Lewandowska, koordynator sekcji sportowo – rekreacyjnej

 

zapobieganie upadkom

    Wśród słuchaczy UTW jest wielu miłośników kwiatów i ziół, stąd nasze zainteresowanie lawendą. 06 lipca br. odwiedziliśmy Leszcze, gm.Złotniki Kujawskie, aby zwiedzić plantację ,,Lovenda Kujawska” i uczestniczyć w IV Festiwalu Lawendy na Kujawach. Ciekawy program imprezy: prelekcje, warsztaty i pokazy wzbogaciły naszą wiedzę , a spacer wśród zagonów kwitnącej lawendy pobudził wszystkie nasze zmysły. Dużym zainteresowaniem koleżanek cieszyły się warsztaty wicia lawendowych wianków i fusetek. Zdjęcia w cudownej, lawendowej scenerii oraz zapach zasuszonej lawendy będą przypominać nam o tym wakacyjnym dniu, miło spędzonym w kontakcie z naturą. Serdecznie dziękujemy organizatorom i współorganizatorom festiwalu za zaproszenie.

lawenda zaproszenie

Z udzialem wladz samorządowych i przyjaciół słuchacze UTW podsumowali mijający rok akademicki.

17 czerwca br.w Ośrodku Kultury w Pakości odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego 2018/19. Były życzenia od zaproszonych gości oraz krótki program artystyczny w wykonaniu naszych najmłodszych przyjaciół, dzieci z przedszkola miejskiego. Dziekan ds. UTW przy WSG w Bydgoszczy dr Cezary Kościelak wręczył wszystkim słuchaczom dyplomy potwierdzające ukończenia roku akademickiego 2018/19. Słuchacze, którzy ukończyli piąty rok uniwersyteckich zmagań otrzymali dyplomy ,,Specjalista nauk wielu” Dyplomy wręczył p.o Dyrektora OKiT – pan Sebastian Witkowski.

Serdecznie dziękujemy gościom za wspólne spotkanie, dotychczasową współpracę i wspieranie naszych inicjatyw. Wsparcie i życzliwość z jaką spotykamy się w naszej dzialalności motywują do dalszej aktywności i kształtowania pozytywnego wizerunku seniora w środowisku. Dziękujemy Radzie Sluchaczy, koleżankom – wolontariuszkom za koordynowanie pracy w sekcjach zainteresowań oraz wszystkim koleżankom i kolegom za zaangażowanie w organizację naszych wspólnych spotkań i uroczystości.

Do zobaczenia na wakacyjnych szlakach. SŁONECZNYCH WAKACJI !!!

Inauguracja nowego roku akademickiego 2019/20 odbędzie się 30 września br. o godz.16.00, zapraszamy.