Św. Jana 12,
88-170 Pakość

52 35 18 345
okitpakosc@wp.pl

Gmina Pakość wspólnie z Samorządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego i 22 innymi samorządami uczestniczy w „Programie zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko - pomorskim”. Uczestnikami projektu mogą być osoby po 60 roku życia. Górna granica wieku nie jest ograniczona.

Programy treningowe ukierunkowane są na poprawę : sprawności krążeniowo-oddechowej, siły i wytrzymałości mięśniowej, gibkości i równowagi. Przed rozpoczęciem zajęć przeprowadzane będą badania kwalifikacyjne obejmujące badania lekarskie oraz ocenę sprawności fizycznej uczestników i ankieta dotycząca samooceny stanu zdrowia i zadowolenia z życia. Trening fizyczny poprowadzą przeszkoleni trenerzy. W ramach Programu organizowane będą szkolenia edukacyjne dla uczestników projektu, których celem jest przekazanie informacji odnośnie zdrowego stylu życia, prewencji upadków i związanych z nimi urazów. Program nie ma charakteru ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Zachęcamy seniorów do skorzystania z Programu i poprawienia swojej kondycji poprzez cztery rodzaje ćwiczeń: ćwiczenia wydolnościowe, siły mięśniowej, równowagi i rozciągające.
Z terenu gminy Pakość w Programie może uczestniczyć 20 seniorów. Zapisy chętnych będą prowadzone od miesiąca lipca 2019 r. w Urzędzie Miejskim w Pakości, na spotkaniach Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Związku Rencistów i Emerytów.

Uwaga sluchacze UTW !

Zgłoszenia do Programu przyjmuje kol. Mirosława Lewandowska, koordynator sekcji sportowo – rekreacyjnej

 

zapobieganie upadkom

    Wśród słuchaczy UTW jest wielu miłośników kwiatów i ziół, stąd nasze zainteresowanie lawendą. 06 lipca br. odwiedziliśmy Leszcze, gm.Złotniki Kujawskie, aby zwiedzić plantację ,,Lovenda Kujawska” i uczestniczyć w IV Festiwalu Lawendy na Kujawach. Ciekawy program imprezy: prelekcje, warsztaty i pokazy wzbogaciły naszą wiedzę , a spacer wśród zagonów kwitnącej lawendy pobudził wszystkie nasze zmysły. Dużym zainteresowaniem koleżanek cieszyły się warsztaty wicia lawendowych wianków i fusetek. Zdjęcia w cudownej, lawendowej scenerii oraz zapach zasuszonej lawendy będą przypominać nam o tym wakacyjnym dniu, miło spędzonym w kontakcie z naturą. Serdecznie dziękujemy organizatorom i współorganizatorom festiwalu za zaproszenie.

lawenda zaproszenie

Z udzialem wladz samorządowych i przyjaciół słuchacze UTW podsumowali mijający rok akademicki.

17 czerwca br.w Ośrodku Kultury w Pakości odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego 2018/19. Były życzenia od zaproszonych gości oraz krótki program artystyczny w wykonaniu naszych najmłodszych przyjaciół, dzieci z przedszkola miejskiego. Dziekan ds. UTW przy WSG w Bydgoszczy dr Cezary Kościelak wręczył wszystkim słuchaczom dyplomy potwierdzające ukończenia roku akademickiego 2018/19. Słuchacze, którzy ukończyli piąty rok uniwersyteckich zmagań otrzymali dyplomy ,,Specjalista nauk wielu” Dyplomy wręczył p.o Dyrektora OKiT – pan Sebastian Witkowski.

Serdecznie dziękujemy gościom za wspólne spotkanie, dotychczasową współpracę i wspieranie naszych inicjatyw. Wsparcie i życzliwość z jaką spotykamy się w naszej dzialalności motywują do dalszej aktywności i kształtowania pozytywnego wizerunku seniora w środowisku. Dziękujemy Radzie Sluchaczy, koleżankom – wolontariuszkom za koordynowanie pracy w sekcjach zainteresowań oraz wszystkim koleżankom i kolegom za zaangażowanie w organizację naszych wspólnych spotkań i uroczystości.

Do zobaczenia na wakacyjnych szlakach. SŁONECZNYCH WAKACJI !!!

Inauguracja nowego roku akademickiego 2019/20 odbędzie się 30 września br. o godz.16.00, zapraszamy.

   30 maja br. odbylo się II Kujawsko – Pomorskie Forum Seniorów we Włocławku. Organizatorem spotkania była Kujawska Szkoła Wyższa we Wlocławku oraz dzialający w jej strukturach Kujawsko – Dobrzyński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Forum było okazją do wymiany doświadczeń oraz konsolidacji środowiska seniorów. Nasz UTW reprezentowała 40- osobowa grupa słuchaczy, wśród nich uczestnicy sekcji tanecznej ,,Seniority” oraz sekcji haftu kujawskiego i rękodzieła. Podczas przeglądu artystycznego grupa taneczna zaprezentowała dwa tańce w kręgu: taniec z chustami do hymnu greckiego kompozytora Vangelisa oraz taniec irlandzki ,, Cztery Zywioły”. Swoją prezentację przygotowała również sekcja haftu kujawskiego i rękodzieła. Podsumowaniem ciekawego programu II Forum Seniorów we Włoclawku było przyjęcie Deklaracji Programowej oraz uroczysty koncert dedykowany Seniorom – uczestnikom II Forum w wykonaniu Ireny Santor z zespolem.

   Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy wykładu, spotkania z p. Jolantą Niwińską – popularyzatorką czytelnictwa, podróżniczką i fotografem, autorką książki – albumu ,,Z książką na końcu świata”. Pani Jolanta Niwińska opowiadała nam o podróży do Papui Nowej Gwinei – państwa, położonego w Oceanii na wyspie Nowa Gwinea. W swej niezwykłej podróży poznała ludzi otwartych, zawsze uśmiechniętych, niezwykle przyjaznych, spontanicznie wyrażających radość życia i żyjących bez pośpiechu. Prezentowane podczas spotkania filmy przybliżyły nam życie codzienne na wyspie oraz zwyczaje i zainteresowania jej mieszkańców. Szczególnie zachwyciła nas niezwykła solidarność Papuasów którzy uważają, że wspólne życie to umiejętność dzielenia się wszystkim – darami materialnymi ale także uczuciami i myślami. Udowadniają, że mając niewiele można być szczęśliwym.

Dziękujemy za fascynującą podróż do dalekiego świata.

   Tradycje wielkanocne, pisanki, kraszanki oraz świąteczne wypieki były tematem warsztatów wielkanocnych, zorganizowanych przez naszych słuchaczy dla dzieci z przedszkola miejskiego. Zainteresowanie i aktywny udział najmłodszych w warsztatach potwierdziły potrzebę kontynuacji tej formy integracji międzypokoleniowej.

   Na spotkaniu kończącym karnawał, tradycyjnie jak każdego roku, dokonaliśmy wyboru Super Seniora. W tym roku akademickim została nim kol Miroslawa Lewandowska, aktywna słuchaczka, koordynatorka sekcji sportowej. Gratulujemy!

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet nasi koledzy złożyli Paniom życzenia oraz zaprosili na koncert ,,Całuję twoja dłoń Madame”, którego organizatorem był OKiT.

Znane z ciekawych inicjatyw panie ze stowarzyszenia ,, Nowa Para Butów” kolejny rok były organizatorkami akcji „Kobiety kobietom”. Podobnie jak w ubiegłym roku, zbierano kosmetyki dla mieszkanek ośrodka dla cudzoziemców w Grupie pod Grudziądzem.
W ramach współpracy ze stowarzyszeniem słuchaczki naszego UTW dołączyły do tej akcji. Zebrane kosmetyki i środki higieniczne przekazałyśmy organizatorom, aby panie w ośrodku, równie miło jak my spędziły Dzień Kobiet.

kobiety kobietom 2019

   Zakończyło się 64-godzinne szkolenie komputerowe dla osób 65+. Wśród uczestników warsztatów była 16 - osobowa grupa naszych słuchaczy. Uczestnicy szkolenia serdecznie dziękują organizatorom, prowadzącym zajęcia oraz świetlicy ,,Przystań” przy OPS w Pakości za możliwość korzystania z pomieszczeń i przyjazną atmosferę. Gratulujemy wszystkim, którzy systematycznie uczęszczali na szkolenie, nabyli nowe umiejętności i udowodnili że na naukę nigdy nie jest za późno.